Kıbrıs Haberleri
Haber Portalı

Seyrüsefer harcı ödemeleri 6 Ocak’tan itibaren internet üzerinden yapılabilecek

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre araç seyrüsefer harcı ödemeleri 6 Ocak 2020 Pazartesi gününden itibaren internet üzerinden (online) yapılabilecek.

Belirtilen tarihten itibaren dileyen araç sahiplerinin, haftanın 7 günü, 24 saat boyunca hizmet verecek olan siteye www.bub.gov.ct.tr adresinde “ARAÇ KAYIT HARÇ ÖDEMELERİ” bağlantısını tıklayarak seyrüsefer harcı ödeme işlemlerini yapabilecek.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan konu ile ilgili yapılan açıklama ise şöyle:

“Kurulan sistemin tam anlamıyla etkin bir şekilde çalışabilmesi, doğabilecek sorunlara müdahale edebilmesi için 3-4 haftalık bir geçiş süresi öngörülmektedir.

Araç sahipleri, bu süre zarfında yaşanabilecek herhangi bir sorun ile ilgili şikayetlerini “1300” numaralı telefona veya [email protected] adresine e-posta yolu ile göndermeleri önemle rica olunur.

Öngörülen geçiş süresi boyunca teknik aksaklık yaşanması durumunda araç sahiplerinin gerekli hoşgörüyü göstermelerini rica ederiz.

YENİ SEYRÜSEFER HARÇ ÖDEME SİSTEMİ NASIL İŞLEYECEK?

Seyrüsefer harcı ödemek isteyen araç sahipleri siteye www.bub.gov.ct.tr adresinde “ÇEVİRİM İÇİ ARAÇ KAYIT HARÇ ÖDEMELERİ” bağlantısını tıklayarak

Seyrüsefer harcı ödeme işlemlerini yapıldığı sayfaya yönlendirilecek.

Sayfanın sol alt köşesinde bulunan “Araç İşlemleri” yazılı ikon tıklandıktan sonra aşağıdaki sayfa açılacak:

Açılan sayfada istenen “Plaka no”, “Kimlik No/Şirket NO/Pasaport NO” bilgileri ile birlikte alttaki doğrulama kodu girildikten sonra aşağıdaki ödeme sayfası açılacak:

Ödeme sayfasında üst menüde seçenekler tıklanıp, harç ödemesi için sayfanın sol üst kısmında bulunan, yeşil zeminli “Ödeme Yap” butonu tıklanmalı.

Araç sahibinin kredi kartı bilgilerini girip onaylaması sonrasında ödeme işlemleri gerçekleşmiş olacak. Ödeme yapıldığını gösteren belge sisteme kaydedilirken, talep etmeleri ve e-posta adres bilgilerini girmeleri halinde araç sahiplerine elektronik olarak yollanacak.

Araç sahipleri, harç ödemesi yapılan belgelerin çıktısını, seyir esnasında araçlarında bulundurmaları yasa gereği zorunludur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Dikkatinizi Çekebilir: