Kıbrıs Haberleri
Haber Portalı

Gönyeli sınırları içerisindeki her eve fiberoptik kablo döşenecek

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ve Gönyeli Belediyesi arasında fiberoptik altyapı konusunda protokol imzalandı.
Protokole Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ve Gönyeli Belediyesi Başkanı Ahmet Benli imza koydu .
Protokolle Gönyeli sınırları içerisindeki her eve fiberoptik kablo döşenmesi hedefleniyor.

Protokol imza töreninde konuşan Gönyeli Belediye Başkanı Benli, Gönyeliyi Kuzey Kıbrıs’taki herkesin yaşamak istediği bir alan halinde getirmek istediklerini belirterek, ‘Yüksek Yaşam Standartlı bir kent” projeleri doğrultusunda çalışmalarına devam ettiklerini kaydetti.

Başkan Benli, “Çağımız iletişim çağı, dijital yaşam, sosyal yaşamdan ekonomiye kadar hayatın her alanında kendini hissettiriyor. Gönyeli de, bu yeni çağın altyapısı olan eve kadar fiberoptik kablo döşenmesi ile ilgili bugün Sayın bakanımızdan bu ihaleye çıkma yetkisini aldığımız protokolü imzalamış olacağız ve böylelikle uzun zamandır hedeflediğimiz bir noktaya varacağız” dedi.

Fiberoptik ağların döşenmesinin Telekomünikasyon Dairesi’nin teknik desteğinde yapılacağını da ifade eden Gönyeli Belediyesi başkanı, projesinin tahmini bedelinin 1.3 milyon dolar olacağını ve Göneyli Belediyesi tarafında karşılanacağını kaydetti.
Protokolün Gönyeli kentine hayırlı olması temennisinde de bulunan Benli, “umarım bu diğer kentlere de örnek teşkil eder” dedi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan da, ülke genelinde yapmayı planladıkları fiberoptik dönüşümünün ilk adımının Gönyeli Belediyesi tarafından yapılacağını belirterek, güzel bir işbirliğine imza attıklarını kaydetti.

Bakan Atakan , “yaklaşık bir buçuk yıldır, ülke genelindeki bütün altyapının bakır tel altyapıdan tutun, mahallelerin arasındaki hatlara kadar, tamamını fiberoptik hatlarla yenilenmesi yönünde bir çalışmamız vardı. Gönyeli belediyesi ile yapacağımız bu protokol noktasında, Gönyeli belediyesi bir adım daha öne geçmiş oldu. Biz de bundan sonraki planlarımızı yaparken, Gönyeli Belediyesinin bıraktığı yerden, ülke genelindeki planlamayı yapacağız” dedi.

Belediye hizmetlerinin artık aydınlatma, çöp toplama gibi klasik faaliyetlerden bir adım ileriye gittiğini ifade eden Bakan Atakan, Göneyli Belediye Başkanı ve belediye meclis üyelerine teşekkür ederek, protokolün özelde Gönyeliye genelde ise ülkeye hayırlı olmasını temenni etti.

Dikkatinizi Çekebilir: